Ceny złota na przestrzeni lat ulegają pewnym zmianom, co wydaje się nam oczywiste i naturalne. Jednak o cenie złota wyrażonej w mercedes partnerzy z artystami nft aby świętować series g-class by coinelegraf dolarach tak naprawdę możemy mówić dopiero od 1974 roku. Wcześniej pieniądze były mocno skorelowane ze szlachetnym kruszcem.

Sztynort – port legenda i obowiązkowy punkt odwiedzin na mazurskim szlaku. Multiwash znalazł rynkową niszę na rynku zarządzania flotami samochodowymi i skonsolidował rozproszoną ofertę myjni ręcznych. Ewa Szmidt-Belcarz, kierująca Empikiem od siedmiu lat, odkupuje od funduszu Penta 51 proc.

Na wykresie pokazano przeciwną zależność długoterminową między indeksem dolara USA (biała linia) a dynamiką cen złota (żółta linia). Po spadku ceny poniżej $1200 za uncję w 2018 roku złoto gwałtownie wzrosło w ciągu kolejnych 12 miesięcy, wyznaczając początek byczego trendu. Dochodowość metalu szlachetnego wzrosła prawie o 20%, a notowania podniosły się do $1556 za uncję. Pandemia COVID-19 wpłynęła na wzrost popularności metalu szlachetnego jako instrumentu hedgingowania, co doprowadziło do wzrostu jego ceny. Inwestorzy detaliczni są teraz wyjątkowo byczo nastawieni do złota.

ceny złota 2021

Jednak popyt w głównych krajach, konsumentach złota – Indiach i Chinach – w tym roku nie był na wymaganym poziomie. Ludzie sprzedawali swoje oszczędności w złocie lub zostawiali je, kiedy metal szlachetny rósł do rekordowego poziomu w miejscowej walucie. Wysoka wartość i wstrząsy gospodarcze, spowodowane pandemią, poderwały popyt konsumentów. Takim sposobem w pierwszym półroczu zakres zakupów produktów jubilerskich spadł o 46% w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Przyczyną jest kwarantanna i spadek dochodów ludności. Zainteresowanie zachodnich inwestorów złotem doprowadziło do wzrostu jego kursu z najniższego poziomu $1160 latem 2018 r.

Londyn jest sercem światowego rynku fizycznego złota. Dwa razy dziennie największe tutejsze banki bulionowe uzgadniają oficjalną cenę, na podstawie której rozliczają swoje oczekujące eur/gbp transakcje i cena ta znana jest jako Cena Londyńska. Wykres BullionVault przedstawia bieżące ceny złota pobierane z profesjonalnych rynków « spot » w czasie rzeczywistym.

Złote monety

W ostatnich tygodniach cena złota ugięła się pod presją wzmacniającego się dolara i wzrostu rentowności obligacji. To z kolei było sprowokowane przez najwyższy od 1981 roku wskaźnik inflacji konsumenckiej w USA (8,6 proc.). Nikt już nie ma wątpliwości, że Rezerwa Federalna na kolejnych posiedzeniach będzie agresywnie podnosić stopy procentowe w celu zdecydowanego zwalczania rosnących cen. XX wieku – ostatnie dwie dekady XX wieku przyniosły mocne osłabienie cen złota.

ceny złota 2021

Poniżej znajduje się wykres zmiany wartości złota w ciągu ostatnich 10 lat. Aby nasze prognozy były jak najbardziej dokładne, ważne, by zwrócić się do danych historycznych. Ogólnie rzecz ujmując cena złota w 2024 roku będzie stabilnie rosnąć bez żadnych znaczących ruchów. Jednak inwestorzy muszą wziąć pod uwagę, że wzrost będzie powolny.

Sztabki złota

Zanim sprawdzimy, jakie są prognozy dla rynku złota na 2021, zobaczmy, jak kształtowała się cena złota w 2020. Złoto zyskało w tym roku ponad 20%, a notowania złota są aktualnie na historycznych szczytach. Na początku roku złoto kosztowało nieco ponad 1500 dolarów za uncję. Na początku sierpnia 2020 kurs złota przebił symboliczną granicę 2000 dolarów. Od początku IV kwartału cena złota utrzymuje się w trendzie bocznym, wahając się pomiędzy mniej więcej 1850 a 1950 dolarów. Zobaczymy jeszcze, co przyniesie nam koniec tego roku.

Patrząc na sam luty, obligacje nieznacznie zyskują, a giełdy wyraźnie tracą. Zdaniem analityków JP Morgan, inwestorzy nie powinni oczekiwać rajdu cen w kierunku 2 tysięcy dolarów w kolejnych kwartałach, a raczej konsolidacji lub spadku notowań. Prognoza amerykańskiego banku inwestycyjnego na trzeci kwartał tego roku zakłada dalszą obniżkę kurs w kierunku 1800 dolarów za uncję. Początek XXI wieku – na przełomie tysiącleci świat dotknął tzw. Skutkiem było pęknięcie bańki na akcjach firm internetowych w Stanach Zjednoczonych, co wywołało kryzys finansowy. Z kolei wynikiem zamachów z 11 września 2001 r.

Popyt i podaż to najbardziej skomplikowane czynniki przy ocenianiu wpływu na wartość metalu szlachetnego. Poważni inwestorzy w złoto, łącznie z bankami centralnymi, MFW i wiodącymi funduszami, okazują znaczny wpływ na rynek. Działania tych uczestników mogą znacznie zmienić popyt na złote produkty jubilerskie oraz instrumenty inwestycyjne. Wg ekspertów Long Forecast cena otwarcia w 2024 r.

FAQ dotyczące prognozy cen złota

Dla Polskiej gospodarki wzrost cen złota ma ogromne znaczenie. Warto podkreślić, że w ostatnich latach Narodowy Bank Polski nabył 125,7 tony złota. Wartość inwestycji wynosiła 5,4 miliarda dolarów amerykańskich. W 2021 roku wartość kruszcu osiągnęła już poziom 7,2 miliarda dolarów amerykańskich. Jeśli sprawdzą się prognozy dotyczące cen złota w najbliższej dekadzie NBP może zyskać niemal 40 miliardów dolarów amerykańskich.

Wahania kursów walut

Ich trzymiesięczna prognoza przewiduje wzrost ceny złota do 2125 dolarów za uncję. Citibank spodziewa się jednak, że w ciągu kolejnych 6-12 miesięcy kurs spadnie do 1900 dolarów, a w długim okresie utrzyma poziom 1760 dolarów. – kolejną falę kryzysu i ogromny szok na rynkach wywołała upadłość jednego z największych banków odmowa trumpa przyznać jest tylko ostatni gambit zadowolić republikańskich darczyńców inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych – Lehmann Brothers. Kruszec drożał bardzo dynamicznie, aby we wrześniu 2011 roku osiągnąć 1900 USD za uncję. W kolejnych latach złoto zanotowało mocne spadki, nawet do poziomu ok. 1050 USD/oz w grudniu 2015 r. Patrząc na wykres cen złota na dłuższym interwale czasowym, do 2020 r.

Złoto poruszało się w konsolidacji między ok. 1200 a 1350 USD/oz, aby pod koniec 2019 r. Za wzrost cen złota i prognozy na najbliższe lata odpowiedzialna jest sytuacja na świecie. Pandemia wirusa Covid-19 wstrząsnęła całym światem, w tym także światowymi gospodarkami. Zapowiadana wysoka inflacja w wielu krajach skłoniła inwestorów do poszukiwania pewnej inwestycji, wielu wybrało złoto. Ceny metali szlachetnych reagują na podobne mechanizmy rynkowe jak i inne towary.

W lipcu rozpoczął się trwały wzrost z powodu gwałtownego spadku dochodowości w USA. Jednak od 6 do 9 sierpnia cena znacznie spadła w związku z pojawieniem się mocnych danych na temat rynku pracy w USA. Trend spadkowy rozpoczął się na początku jesieni 2021 r., a 29 września cena spadła do $1726,11 za uncję przez wyższą dochodowość w USA. Następnie złoto rosło w ciągu półtora miesiąca i 18 listopada osiągnęło $1866,96. Głównym sterownikiem wzrostu stała się zwiększone zainteresowanie inwestorów złotem jako środkiem ochrony przed inflacją. Analitycy TD Securities spodziewają się, że wraz z gwałtownym wzrostem stóp procentowych kurs złota straci wszystkie ostatnie zyski i spadnie poniżej poziomu 1800 dolarów za uncję.

Niewielki spadek oczekiwany jest w kwietniu i maju, kiedy kurs spadnie do $2999. Jednak kupujący nie na długo utrzymają ten poziom i rynek cofnie się do $2980 na koniec roku. Tym niemniej złoto ponownie zacznie rosnąć po cofnięciu i cena może osiągnąć $3106 na koniec kwietnia 2026 r. Eksperci prognozują o cenę otwarcia w wysokości $2233 na początek 2024 r.

Tu cena nie zatrzymuje się na długo, ponieważ rynek znajduje się w silnym wykupieniu. Prognozy cen złota na 2020 rok ekspertów różnią się i zależą od reakcji rynku na inflację, politykę Banku Centralnego oraz napięcie geopolityczne. Inwestorzy wciąż będą uzupełniać dziurę w popycie. Oczekuje się, że w tym roku fundusze giełdowe zgromadzą w swoich zapasach z 1205 ton metalu szlachetnego, co trzykrotnie przekracza poziom z 2019 roku. W przyszłym roku ten wskaźnik może wynieść 1362 tony. Powyższe zalecenia dotyczą głównie nowych złotych monet i sztabek.

Na przykład bank amerykański JPMorgan zarobił w tym roku około $1 miliarda na handlu metalami szlachetnymi (przede wszystkim złotem). Według danych firmy konsultingowej Coalition w 2020 r. Zarobek 50 największych banków inwestycyjnych z handlu metalami szlachetnymi podwoi się i wyniesie $2,5 miliarda. Złoto najjaśniej w historii zaświeciło na początku sierpnia 2020 r., kiedy przez kilka dni jego cena utrzymywała się powyżej 2000 dol. Następnie przyszła korekta, która ściągnęła notowania poniżej 1700 dol.

0 réponses

Laisser un commentaire

Participez-vous à la discussion?
N'hésitez pas à contribuer!

Laisser un commentaire